By using this website, you agree to the use of cookies as described in our Privacy Policy.

Impreza muzyczna od kuchni – kto odpowiada za dobry dźwięk?

Wystawienie różnego rodzaju wydarzeń muzycznych to nieproste logistyczne zamierzenie. By impreza wyszła organizator musi zadbać nie jedynie o przyciągający repertuar, ale też odpowiednie nagłośnienie. Chociaż technicy są wielokrotnie niezauważani, to zaiste dzięki ich pracy widownia jest w stanie całkowicie radować się muzyką. W jaki sposób im to wychodzi? Z jakich urządzeń korzystają profesjonaliści?

Ekwipunek, jaki tworzy nagłośnienie koncertowe to przykładowo głośniki oraz subwoofery. Mając na uwadze rozmiar powierzchni, na której odbywa się występ, muszą mieć dopasowane wielkość oraz moc. Im większy koncert tym lepszej jakości sprzęt winien być zastosowany. Profesjonaliści wiedzą w jaki sposób dopasować konkretne komponenty, żeby jakość odbioru była znakomita, a czerpanie siły proporcjonalnie rozłożone. Jest to szczególnie istotne w wypadku auli koncertowych, które są użytkowane po wielokroć podczas tygodnia, przy przeróżnych koncertach. Solidny sprzęt to inwestycja na długi czas.

Ciut w inny sposób kwestia wygląda w przypadku mniejszych sal czy też koncertów w plenerze. W tym wypadku w wielu przypadkach technicy wykorzystują nagłośnienie mobilne. Współcześnie na rynku dostępnych jest masa kompletów, które można przystosować do poszczególnych potrzeb – skromnych wystąpień oraz pikników na świeżym powietrzu. Ów typ jest w szczególności używany przez zespoły, które muzykują w przeróżnych lokalizacjach i pragną mieć poręczenie, że zaplecze techniczne jest dobre. Sprzęt przenośny obejmuje nagłośnieniowe systemy liniowe, mikrofony przewodowe bądź bezprzewodowe i nie potrzebuje prądu. Bezbłędnie sprawuje się w każdej lokalizacji.

Pisząc o nagłośnieniu nie sposób rzecz jasna nie nadmienić o mikrofonach. Ostatecznie to z nich dźwięk dostaje się do głośników oraz publiczności. Mikrofon wokalny ma za zadanie dobrze zbierać głos gwiazdy, abstrahując od jego ruchów oraz akompaniamentu. Wykwalifikowany nagłośnieniowiec zawsze ma w przy sobie kilka sztuk, które może dostroić do specyfiki imprezy i osoby występującej. Znajomość wyposażenia umożliwia mu też perfekcyjnie zsynchronizować ze sobą różnorodne typy, np. mikrofon do instrumentów dętych z przekaźnikiem instrumentów smyczkowych. To jego profesjonalizm sprawia, że współbrzmienie jest czyste.

Intelekt oraz wprawa nagłośnieniowca, w połączeniu z dobrym sprzętem to receptura na dobry występ. Ukontentowana publiczność niewątpliwie powróci. Ponadto danie artystom okazji pracy na wyposażeniu wysokiej jakości, podtrzymuje ich ufność oraz nakłania do powtórnej kooperacji. Istnieją rzeczy, których nie sposób kupić, jednakowoż inwestycja w odpowiedni sprzęt potrafi pomóc je uzyskać.

sztuka, tradycja, muzyka

  • Odsłon: 144

Related Articles