By using this website, you agree to the use of cookies as described in our Privacy Policy.

Biżuteria też może być sztuką

Designerzy wyrobów jubilerskich to niezwykle ciasne grono i niełatwo się w nim znaleźć. Zwłaszcza, że rzemiosło nie jest proste. Jednakże jeżeli się pragnie to się da. W gruncie rzeczy jeden trafiony projekt nie wystarczy. Branża stale się rozwija, a każdej korporacji jubilerskiej zależy na stabilnych przychodach. Chociaż w naszym kraju projektowanie biżuterii nie wydaje się tak prestiżowe jak w Japonii lub USA, norma jest taka sama – ważny jest zamysł, jaki równocześnie oczaruje oraz zapewni dochód. Jak twórcy poszukują inspiracji w Polsce?

Biżuteria nie musi być wymyślna i składać się z drogich materiałów, by przyciągała spojrzenie. Musi niemniej trafiać w preferencje klienta. W związku z tym twórcy biżuterii muszą nie jedynie nadążać za rządzącymi trendami, lecz dodatkowo oddziaływać na emocje. Nie da się zaprzeczyć, że często noszona biżuteria zawsze z czymś się wiąże. Czasem to pamiątka po kimś bliskim, a czasami przedmiot symbolizujący niesamowite ferie zimowe w górach (w zieleńcu znajdziesz pakiety pobytowe na ferie zimowe https://www.szarotka.eu/ferie-zimowe-w-gorach). Co interesujące kolejny ”klejnot” w szkatułce pozostanie podobny, gdyż wzorek bądź użyty kruszec miło się kojarzy.

Kolejną sprawą, jaka wpływa na pomysł jest sezon. W szczególności problematyczna wydaje się zima, gdy wszyscy bywają tak odziani, że biżuteria nie ma możliwości olśniewać. W takim przypadku istotą jest zwykle rozmiar. Nieduży pierścionek, który nie będzie uwierał w rękawiczce bądź wyrazista zapina, jaka przyozdobi żakiet. Projektanci częstokroć poszukują w tym terminie weny w górach. Apartament w Zieleńcu, z oknem na przysypane śniegiem stoki, potrafi rozniecić sporo ciekawych dei. A nocleg przy stoku (zobacz noclegi w Zieleńcu: https://www.szarotka.eu/zieleniec-noclegi) może zmotywować do serii tematycznej, jaka zafascynuje entuzjastów narciarstwa.

Jak w niejednej specjalizacji, podobnie w jubilerstwie, najważniejszy jest nabywca. Projektując pierścionek, kolię lub kilkuczęściowy zestaw projektant musi rozważać do jakich osób adresowany jest produkt. Odmiennym odbiorcą będzie osoba, jaka cyklicznie odwiedza hotel ski spa, a innym osoba, jaka wykłada na uczelni. Toteż pomysłowość bez należytego rekonesansu może nie zapewnić wyznaczonego wyniku. Z tej przyczyny wiodące marki jubilerskie umożliwiają swoim pracownikom uczestniczenie w przeróżnych pokazach bądź posyłają ich do sławnych ośrodków wczasowych, jak na przykład Zieleniec (https://www.szarotka.eu/ < hotel ze spa i basenem to idealne miejsce na wypoczynek). Wolne pokoje w zimie czy podczas znaczących eventów są bezcenne, ale długofalowe korzyści są warte inwestycji.

Projektowanie wyrobów jubilerskich to artystyczna, lecz prawdę mówiąc wymagająca praca. Nie zawsze artysta ma sposobność skonstruować to co powstanie w jego umyśle. Niejednokrotnie musi brać pod uwagę to jak prowadzi się sytuacja na rynku. To co widzimy w sklepach czy na targach to nieraz skutek wielu prób umieszczenia zamysłu w konkretnych ramach biznesu. Niemniej jednak euforia, jaką zapewnia uznanie klientów i możliwość pracowania przy tym co się kocha, jest w stanie to zrekompensować.

jubilerstwo, projektowanie biżuterii, biżuteria

  • Odsłon: 194

Related Articles