By using this website, you agree to the use of cookies as described in our Privacy Policy.

Mały kraj z wielkimi możliwościami – czym może zachwycić Korea Południowa?

Od jakiegoś czasu moje zainteresowania krążą wokół Korei Południowej. Zaczęło się od przypadkowo znalezionego filmu i ruszyło jak kula śnieżna. Ten niewielki azjatycki kraj przyciąga niezwykłym pięknem krajobrazu i niesamowitym przywiązaniem do tradycji.

Jednocześnie potrafi to połączyć z rozwojem technologii, motoryzacji czy kosmetologii. Co tak bardzo urzeka w koreańskiej kulturze?

Każdy kojarzy tradycyjne koreańskie budynki. Kiedyś były to pałace i domy mieszkalne. O ile pałace zostały jako atrakcja turystyczna, to już raczej żaden Koreańczyk nie mieszka w tradycyjnym domu. Niemniej jednak w wielu miejscach można spotkać tradycyjne świątynie, w których do tej pory kultywowana jest tradycyjna wiara, odprawiane są modły w święta oraz wspominani są zmarli. Co istotne wokół tych miejsc oraz na ich placach bardzo często pielęgnowane są rozmaite rośliny. Odwiedzając takie miejsce odnosi się wrażenie przekroczenia granicy czasu.

Rozmawiając o Korei nie sposób nie wspomnieć o jej kuchni, która jest już popularna na całym świecie. Każdy wie co to jest kimchi, ramen czy soju. Niezwykłe jest jak z każdego mięsa oraz warzywa są w stanie wyciągnąć to co najlepsze. Co więcej praktycznie żadna część się nie marnuje. Grillowana skóra wieprzowa czy panierowane kurze nóżki to standard. Będąc w Korei niemal na każdym kroku można spotkać jak nie bar z grillem, to namioty z tradycyjnymi przekąskami. Zapach smażonych i gotowanych potraw rozchodzi się tam jak w Krakowie smog. Ciekawe jest to, że odmiennie do Japonii czy Chin, Koreańczycy jedzą metalowymi pałeczkami. To bardzo praktyczny naród.

Trzeba również zaznaczyć, że Koreańczycy są niezwykle przywiązani do tradycji i przekazują ją sobie z pokolenia na pokolenie. Nie sposób nie zauważyć tradycyjnego ukłonu na powitanie czy zdejmowania obuwia przed wejściem do domu. Na wiele okazji takich jak ślub, święta czy pogrzeb zakładane są tradycyjne stroje. Ciekawe jest również, że odmiennie do zachodu, za pechową liczbę uznawana jest czwórka. Dlatego nie ma zestawów złożonych z czterech części, a w szpitalach nie występuje czwarte piętro.

Mimo iż Korea południowa to niewielki kraj można o niej pisać i pisać. Kultura, którą obecnie można podziwiać to efekt wielowiekowej i niezwykłej historii. Każdy kto zechce się z nią zapoznać nie będzie mógł się oderwać.

  • Odsłon: 43

Related Articles