By using this website, you agree to the use of cookies as described in our Privacy Policy.

Ogólnoświatowy fenomen — Musical Hamilton

Teatr to w dużej mierze pogłosie przeszłości. Teatry są coraz mniej odwiedzane, na rzecz kin, gier, telewizji, czy innych mediów. W szczególności źle miały się przez długi czas musicale. Nie były szczególnie popularne, a większość osób kojarzyło je co najwyżej z filmami Disneya. Uważano je również za rozrywkę przeznaczoną jedynie dla starszego pokolenia. Jednak w 2015 roku coś się zmieniło.

Miała wtedy miejsce premiera musicalu: „Hamilton”. Jest to broadwayowski musical opowiadający o życiu i karierze Alexandra Hamiltona, jednego z ojców założycieli Ameryki. Z miejsca podbił on serca Amerykanów, a później i całego świata. Ludzie walczyli o bilety na każdy pokaz, a ceny ich resselingu osiągały astronomiczne sumy, nawet powyżej dwóch tysięcy dolarów. Fani non stop słuchali utworów z musicalu, czyniąc go najpopularniejszym na wielu platformach takich jak np. Spotify.

Jednak, dlaczego jest on aż tak ważny? Jaki jest jego fenomen? Jedną z najczęściej wspominanych rzeczy jest wielokulturowość głównej obsady. Aktorzy odgrywający role byli różnej narodowości i koloru skóry, pomimo, że postacie, które odgrywali oryginalnie były białe. Wielu na to narzekało, ale szybko okazało się, że nie ma to większego znaczenia. Talent i charyzma aktorów szybko przekonała do siebie publiczność i zagarnęła dla siebie ich sympatię.

„Hamilton” udowodnił również jak rap czy hip-hop, gatunki wcześniej odtrącane przez teatr, mogą się dobrze z nim łączyć. Był pierwszym takim występem, który korzystał z tych gatunków na taką skalę, a przy tym osiągnął tak ogromny sukces. Bardzo przemówiło to do młodego pokolenia, które szybko zafascynowało się musicalem, który zdawał się mówić ich językiem. Starsi też go docenili, a przy tym samemu zaczęli odkrywać swoje upodobania do bardziej „młodzieżowej” muzyki.

Fenomen „Hamiltona” opiera się na łączeniu pokoleń, na łamaniu stereotypów. Zrobił coś czego nie udało się zrobić żadnej sztuce do tamtego czasu. Przetarł szlaki dla nowych pomysłów i pokazał młodym oraz odtrąconym, że również mogą mieć swój udział w sztuce. 

teatr, kultura, musical

  • Odsłon: 128

Related Articles