By using this website, you agree to the use of cookies as described in our Privacy Policy.

Modny minimalizm w ekologicznym budownictwie

Jednym z wiodących trendów architektonicznych w ostatnich latach bez wątpienia jest minimalizm. Można go zobaczyć między innymi w nowo stawianych domach, osiedlach mieszkaniowych czy blokach deweloperskich. Innym trendem, który zdążył zakorzenić się we współczesnym budownictwie, jest ekologia. Jednym z rozwiązań łączących oba te trendy jest zastosowanie betonu architektonicznego.

Co elewacja może mieć wspólnego z ekologią? Okazuje się, że dużo, jeśli do wykończenia zastosujemy beton elewacyjny. Rozwiązanie przyjazne dla środowiska nie tylko ze względu na wykorzystanie naturalnych materiałów przy produkcji. Dzięki trwałości materiału elewacja nawet po wielu latach zachowa modernistycznego ducha, a do czyszczenia nie trzeba używać specjalistycznych środków. Woda i szczotka z twardym włosiem lub zwykła myjka ciśnieniowa powinny załatwić sprawę, jednocześnie nie naruszając zieleni wokół. Dobrym pomysłem jest też przesadzenie wspomnianej zieleni w donice ogrodowe z betonu architektonicznego. Oprócz trwałości doskonale będą pasować do elewacji, podnosząc walory estetyczne całej posesji.

Wytrzymałość materiału jest też jednym z czynników, który sprawia, że beton architektoniczny elewacyjny jest coraz częściej stosowany we współczesnym budownictwie. Przekłada się to też na opłacalność inwestycji, bo koszty utrzymania takiej elewacji są niższe, niż przy innych materiałach.

Dodatkową zaletą, która wpłynęła na popularyzację betonu jest możliwość wykorzystania go prawie wszędzie z zadowalającym efektem końcowym. Schody z betonu architektonicznego są jednocześnie nieinwazyjne, dzięki czemu pasują prawie do każdego budynku i modernistyczne na tyle, że podniosą walory estetyczne większości budowli. Można go też łatwo łączyć z innymi materiałami. Bardzo dobrze wygląda w połączeniu z drewnem, przez co wiele osób z drewnianą elewacją decyduje się na płyty betonowe na podjazd, tworząc modną i przyjemną dla oka całość.

Beton nie stał się popularny bez powodu. Modernistyczny wygląd, łatwość łączenia i opłacalność sprawiają, że widzimy go w architekturze coraz częściej i coraz więcej domów jest nim zdobione. Dzięki szerokiemu zastosowaniu możemy go zobaczyć nie tylko na budynkach, ale też na ławkach, chodnikach czy innych elementach użytku publicznego.

architektura, ekologia, beton architektoniczny

  • Odsłon: 36

Related Articles