By using this website, you agree to the use of cookies as described in our Privacy Policy.

Dlaczego warto włączać muzykę dzieciom?

Muzyka jest z nami właściwie od zawsze. O tym, że pozytywnie wpływa ona na dziecięcy rozwój, wiadomo nie od dziś. Dowodzą tego przeprowadzone badania na polu naukowym. Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu, dlaczego dobrze jest jak najwcześniej zapoznawać dziecko z muzyką.

Muzyka uspokaja

Muzyka ma ogromne znaczenie w życiu nas wszystkich. Jest z nami już w pierwszych momentach życia, jako że obcujemy z nią prawie w każdym miejscu. Wyzwala najróżniejsze emocje, tak samo radość, jak również przygnębienie. Może też wprowadzać w nostalgiczny nastrój. Udowodniono również uspokajającego wpływu muzyki. Granie na instrumencie we wczesnym dzieciństwie sprzyja ograniczaniu odczuwanej agresji.

Przyswajanie wiedzy stało się prostsze poprzez muzykę

Muzyka stanowi również doskonały stymulator zachęcający do przyswajania wiedzy, pomagający osiągnąć w niej lepsze wyniki. Zarówno granie, jak również słuchanie muzyki pozytywnie wpływa na rozwój struktur mózgowych.Kształcenie muzyczne dziecka pozytywnie oddziałuje na umiejętności komunikacyjne i ułatwia proces nauki czytania. Wspiera również nauczanie przedmiotów ścisłych i języków obcych. Co więcej zajęcia umuzykalniające to doskonała forma spędzania czasu wolnego i rozrywki.

Kiedy rozpocząć umuzykalnianie?

Kontakt z muzyką człowiek ma już w okresie płodowym. Już na tym etapie rozróżniamy różne dźwięki, zarówno te pochodzące z ciała matki, lecz również z zewnątrz. Słuch jest bowiem zmysłem, który zaczyna rozwijać się w pierwszej kolejności. W związku z tym proces umuzykalniania malucha może zacząć się już w ciąży. Puszczanie uspokajającej muzyki pozytywnie wpływa też na maleństwo.

Niemowlętom, oprócz kołysanek, warto także puszczać utwory klasyczne, pamiętając jednak, aby o właściwym dopasowaniu skali dźwięku. Dorastając dziecko rozpoczyna samodzielnie tworzyć dźwięki, klaskając bądź stukając. Dzięki temu trenuje rytm. Później rozpoczyna się przygoda z melodią, a ta może być naśladowana lub wymyślona. Etap przedszkolny oraz wczesnoszkolny to najlepszy czas, aby rozpocząć nauczanie grania na instrumencie. Maluch przywyka dzięki temu do systematyczności, odczuwając przy tym wielką satysfakcję z wydobywanych podczas gry brzmień. Należy jednak podkreślić, że choć muzyka w życiu dziecka odgrywa bardzo ważną rolę, to w żadnym wypadku nie należy go do niej zmuszać. Wówczas otrzymamy skutek odwrotny od planowanego.

sztuka, czytanie, zdrowie

  • Odsłon: 104

Related Articles