By using this website, you agree to the use of cookies as described in our Privacy Policy.

Praca kaskadera filmowego – jakie umiejętności są konieczne, by móc stać się zawodowcem?

Praca dublera na planie filmowym to interesująca, choć jednocześnie wymagająca specjalizacja. Wymaga dużej śmiałości oraz stosownych umiejętności. Zdecydowanie nie każda osoba może zostać kaskaderem. Jakie warunki należy spełniać, by pracować na planie filmowym?

Kim jest dubler?

Zadaniem kaskadera jest dublowanie aktorów podczas kręcenia trudnych scen. Jest to zatem zawód mocno brawurowy, jako że łatwo tu o kontuzję. Jeżeli zdarzy się wypadek podczas kręcenia filmu, dubler musi przejść przez wymagane procedury przed grupą lekarzy. W większości przypadków w jej skład wchodzą medycy z dziedziny medycyna pracy. Wrocław, a także większość miast w kraju, ma wiele placówek, które oferują tego typu usługi.

 

Kto może zostać kaskaderem?

Generalnie, by pracować jako dubler, nie wymaga się obecnie posiadania żadnych dyplomów, jednak zwinność i dobra kondycja są niezbędne w tej profesji. Wymagana jest też duża świadomość własnego ciała oraz umiejętność właściwego ustawiania go. Jako że kaskader dubluje odtwórców ról filmowych w rozmaitych trudnych sytuacjach, rekomendowane jest w w związku z tym badanie do pracy na wysokości.
Dubler powinien posiadać też stosowne predyspozycje psychiczne, z racji iż nieustannie jest narażony na niebezpieczeństwo. Stąd też w odniesieniu do tego zawodu wskazane są badania psychotechniczne. Wrocław należy do grupy miast, na którego terenie są one realizowane.


Ryzykowny zawód

Nie da się ukryć, że zawód dublera wiąże się z ogromnym niebezpieczeństwem. Naraża się on na rozmaite urazy oraz niebezpieczne zdarzenia. Często zmuszony jest również wykazać się zdolnością prowadzenia samochodu w w ciężkich warunkach, dlatego dublerzy są też niekiedy kierowani na badania kierowców. Wrocław, Gdynia, Katowice, Warszawa – w tych oraz pozostałych polskich miastach funkcjonują ośrodki, w których można je przeprowadzić.
Fach dublera z pewnością nie jest zatem łatwy. Dla szerokiego grona osób które nie potrafią funkcjonować bez adrenaliny, jest to jednakże wyśniona profesja.

sztuka, tradycja, zdrowie

  • Odsłon: 234

Related Articles