By using this website, you agree to the use of cookies as described in our Privacy Policy.

Muzyka – najwierniejszy towarzysz człowieka

Zapewne każdy z nas przynajmniej jeden raz oddał się dźwiękom muzyki i czuł się niezwykle błogo! Czym więc wyróżnia się muzyka pośród innych elementów kulturalnych? To jasne - obrazuje ona wszelkie odczucia, które może doświadczać człowiek. Dzięki rozbudowanej palecie rodzajów muzyki każdy odbiorca powinien odnaleźć te, które perfekcyjnie odzwierciedlają jego duszę.

Muzyka towarzyszy nam od małego - pierwsze kołysanki intonowane przez rodziców, by przygotować nas do snu, odgłosy zabawek wspomagających rozwój malucha - to wszystko w bardzo intensywny sposób wywiera wpływ na to, kim jesteśmy. Niewiele osób ma świadomość, iż już podczas ciąży dźwięk pełni w życiu dziecka niezwykle ważną kwestię. W związku z tym niezwykle popularnym zaleceniem jest włączanie muzyki klasycznej w okresie stanu błogosławionego - ten gatunek muzyki nie tylko niezwykle łagodzi emocje oraz uspokaja ruchy dziecka, lecz ponadto zgodnie z badaniami powiększa szanse na nieprzeciętny iloraz inteligencji u dziecka.

Niezwykle często, razem z upływem wieku muzyka robi się znacznie bardziej droga naszym emocjom - słuchamy jej w pewnym stopniu bardziej świadomie, czujemy a kolejno pojmujemy na swój sposób poszczególny ton czy tekst. Warto zaznaczyć, że muzyka jest nie tylko idealnym przyjacielem do zabawy i tańca, równie często jest ona także kompanem naszych rozterek i złych chwil. Warto wspomnieć, że niezwykle często dla poszczególnych osób posiada ona silne działanie uspokajające - umożliwia wydobycie z siebie złych odczuć i osiągnięcie wewnętrznego spokoju.

Mimo, iż muzyka nie jest aspektem namacalnym, a jedynie pozwala na doświadczenie konkretnych efektów akustycznych, wywiera ona niezwykły wpływ na świadomość każdego z nas. Z całą pewnością każdy nie zaprzeczy, że podczas odtwarzania ulubionego utworu w swej pamięci odnajduje osoby oraz wydarzenia kojarzące się z danym rodzajem muzyki. W przypadku, gdy mamy okazję usłyszeć poszczególny utwór pierwszy raz, nasz mózg zapisuje poszczególne kombinacje nut, by następnie móc powracać do nich poprzez umiejętność skojarzeń. Nie można toteż nie zgodzić się, że to dokładnie muzyka staje się pierwszym, najwyrozumialszym przyjacielem człowieka i zostaje z nim od urodzenia aż do końca jego życia!

sztuka, zdrowie, muzyka

  • Odsłon: 235

Related Articles