By using this website, you agree to the use of cookies as described in our Privacy Policy.

Wszystko płynie

Jak istotna w życiu człowieka jest woda nie trzeba mówić. Począwszy od tego, że stanowi ponad połowę masy ciała, a kończąc na tym, że człowiek nie przeżyje bez niej więcej jak tydzień. Według najnowszych badań była jedną z pierwszych substancji jaka powstała po wielkim wybuchu i jest obecna w całym wszechświecie. Fascynuje od wieków, więc nic dziwnego, że znalazła swoje miejsce w sztuce. W jaki sposób?

Źródło życia

Motyw wyłaniającej się z wody kobiety zna każdy. W renesansie lubowano się w powoływaniu bóstw (takich jak Wenus) do życia właśnie z wody. Na większości przedstawień tego motywu woda jest spokojna, co powoduje wrażenie sielankowości. Co więcej zespala się z horyzontem, jakby nie miała początku. Można powiedzieć, że odzwierciedla boskość.

Potop

Nie można jednak zapominać o niszczycielskiej sile wody. Motyw potopu jest powszechny w sztuce, nie tylko ten z Biblii. Wzburzone fale, zalane miasta, topiący się ludzie. Siła natury, której nie można okiełznać, mimo iż człowiek próbuje. Wielu artystów, aby wiarygodnie przedstawić siłę fal, zgłębiało tajemnice fizyki. I to w każdej epoce.

Przemijanie

Przede wszystkim rzeki - to ich nurt jest symbolem przemijania. Nie bez powodu w wielu starożytnych kulturach zmarłych żegnano w łodziach. Motyw ten znalazł swoje miejsce również w malarstwie. Woda nadaje takim przekazom spokoju, a jednocześnie zaznacza ciągły bieg. Coś odchodzi, a coś przybywa – niezachwiana istota życia.

Woda od wieków towarzyszy sztuce. Podane tu motywy to tylko część tego, jak jest postrzegana. Jak każde zjawisko towarzyszące człowiekowi przez rozmaitych artystów jest różnie interpretowana - może być apoteozą spokoju albo wcieleniem chaosu. Dodatkowo ma niezwykłą moc, którą wielu artystów próbowało przedstawić na swoich obrazach, traktując to jako swego rodzaju wyzwanie. Poszukaj i zobacz – to fascynujące.

sztuka, malarstwo, motyw wody

  • Odsłon: 202

Related Articles